Bažanti v toku

Bažanta obecného (Phasianus colchicus) nemusím snad nikomu představovat. Vždyť ještě před cca. třiceti lety byl často běžný i v podhůří Šumavy, kde bylo každé jaro často slýchat jeho typické kodrcání. Dříve u nás poměrně hojný druh se však v posledních letech stává pomalu vzácným. Dnes se s divokým bažantem můžeme setkat jen na několika místech jižní Moravy a někdy také v příměstských aglomeracích některých našich měst. Příčin je hned několik. Od významné změny jeho biotopu přes narůstající stavy černé zvěře a dravců, až po umělý odchov, jehož cílem je pouze lov. O tom se zde ale rozepisovat nechci.  

Bažant obecný

Abych si tohoto nádherného ptáka mohl vyfotografovat, využil jsem nabídky svého kamaráda a vypravil se s ním do jedné z bažantnic. Tam vždy po každé lovecké sezóně zůstává určité množství bažantů, kteří za příznivých podmínek přežijí až do jara. Zpočátku jsem si nedovedl představit, jak by vzhledem k velkému množství uměle odchovaných bažantů mohl samotný tok probíhat. Ale i přes všechny tyto obavy, jsem se opravdu těšil.

Bažant obecný

Po příjezdu jsme ještě za tmy zasedli do krytů na okraji pole a čekali. Svítání se rychle přibližovalo a slibovalo krásné ráno. Atmosféru probouzejícího se dne ještě dokresloval přízemní mrazík s jasnou oblohou a zpěvem ptactva. Z blízkého lesa se také čas od času začali ozývat i bažantí kohouti svým typickým kodrcáním. Seděl jsem a s napětím očekával, kdy už "to" konečně začne.    

Bažant obecný

Ve chvíli, kdy se začaly první sluneční paprsky prodírat ranní mlhou, bažanti začali postupně vytahovat na pole. Zatím ale jen v uctivé vzdálenosti od možností mého objektivu. S postupem času byl tok slyšet najednou ze všech stran a pro mě začínaly perné chvilky v obavách, abych snad něco nepropásl. Slepičky byly velice ostražité a moc se jim z krytu lesa nechtělo. Kohouti ale naštěstí tak opatrní nebyli. Mladíci, jež se často snažili k nim dostat, byli dominantními kohouty nemilosrdně odháněni. K žádným dramatickým soubojům však většinou bohužel nedocházelo. Škoda! Všude kole se něco dělo a já najednou přestával vnímat čas a s němým úžasem sledoval tuto nádhernou podívanou, která končila až v pozdních dopoledních hodinách.  

Bažantí šarvátky, či ošlapávání slepiček se mi vyfotografovat nepodařilo, ani jsem k tomu vlastně neměl příležitost. Měl jsem ale možnost strávit příjemný den plný napětí a zajímavých zážitků v prostředí, které je pro mě ve všech ohledech jiné, než jsem zvyklý.

Bažant obecný

Bažant obecný

Bažant obecný

Komentáře k tomuto článku

  • Jirka Ambrož

    Fajn fotky a určitě pěkný zážitek. To jarní ráno je krásně vidět.

  • Olive

    Hi md-wildlifephoto.cz administrator, Your posts are always well-written and engaging.

Přidat nový komentář